Csütörtökön adták át az ÉMI székhelyén a 2022-es Európai Hulladékcsökkentési Hét elismeréseit. A díjakat Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára adta át a szemléletformáló akciók megvalósítóinak. Az eseményen Buday-Malik Adrienn, az ÉMI vezérigazgatója kiemelte: egy ilyen eseménynek az élhető jövőre való törekvés mellett közösségépítő ereje is van.
Az ÉMI immár harmadik alkalommal koordinálta a felelős hulladékkezelés elterjedését célzó, szemléletformáló Európai Hulladékcsökkentési Hét (EWWR) hazai megvalósítását. Az egy hétig tartó esemény kiemelt témája 2022-ben a textil volt, a középpontban a ruhaipar ökológiai lábnyomának csökkentése, a textilhulladék keletkezésének megelőzése, a textilek, ruhák újrahasználata, újrahasznosítása, élettartamuk növelése állt.
A 2022-es Európai Hulladékcsökkentési Hét keretében Magyarországon 281 akciót regisztráltak a lelkes önkéntesek, mellyel az európai országok között a rangos ötödik helyen végzett. Azok a jelentkezők, akik a regisztráció során ezt jelezték, részt vesznek az akciók nemzetközi szintű értékelésében és díjazásában, az Energiaügyi Minisztérium ugyanakkor a magyarországi önkénteseket külön is díjazta. Az ötleteket értékelte és a kiválasztott 16 szemléletformáló akciót a január 26-i, ÉMI székhelyén lebonyolított rendezvényen díjazták.
Raisz Anikó, az EM környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára a rendezvényen hangsúlyozta, a körforgásos gazdaság sokkal több, mint újrahasznosítás, hiszen a keletkező hulladék egy másik vállalat számára alapanyagot, értéket jelent. "Így zárul a kör, és alakul át a lineáris gazdaság körforgásossá, nem pazarolva a rendelkezésre álló erőforrásokat" - mondta. A hulladékmennyiség és erőforrás-felhasználás csökkentése nemcsak a hulladékgyűjtés és -kezelés okos megszervezése, hanem magában foglalja a tudatos vásárlást és az élelmiszerhulladékok helyben komposztálását is - hívta fel a figyelmet az államtitkár. Kiemelte azt is, hogy a fenntarthatóság nem csak politikai és kormányzati kérdés, a siker érdekében az egyes személyeknek, családoknak, üzleti vállalkozásoknak, civil szerveződéseknek is olyan célokat, értékeket kell követniük, oly módon kell meghozniuk mindennapos döntéseiket, és olyan kezdeményezésekbe kell belevágniuk, amelyek biztosíthatják a fenntartható társadalom elérését.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a környezettudatosság növelése érdekében a tárca évről évre számos környezeti nevelési programot, szemléletformáló eseményt szervez, illetve támogat. "Ahol jelentős társadalmi ügyről van szó, ott a társadalmi összefogás és az innováció is mindig helyet kér magának", és erre kiváló példa a legutóbbi Európai Hulladékcsökkentési Hét programja - mondta.
Buday-Malik Adrienn, az ÉMI vezérigazgatója kiemelte, a körforgásos gazdaság és a környezet ügye közösséget teremt és olyan szereplőket köt össze, akiknek máskor talán kevés alkalma van a kapcsolódásra. Önkormányzati képviselők, magánszemélyek, színművészek, kutatók, a tudományos élet képviselői, politikusok és a kormányzat képviselői ülnek egy asztalhoz és állnak egy ügy mellé. „Az ÉMI építésügyi szakmai szervezetként olyan ügy mellé állt koordinátorként, ami mindenképp közös ügy” - tette hozzá.
Kiemelte, a fenntarthatóságra törekvés az ÉMI számára is kiemelten fontos és régóta jelen van a Társaság életében, kiemelten a környezettudatos építés, az energiahatékonyság és a hulladékok hasznosítása, valamint ezek széles körben való terjesztése. Példaként említette a rendezvénynek helyet adó, energiahatékony irodaházat, a kutatóintézetként megvalósított, fenntartható építőanyagok fejlesztését célzó projektjeiket, illetve a 2019-ben az ÉMI által sikerrel megvalósított Solar Decathlon Europe 2019 nemzetközi egyetemi házépítő versenyt. Ezen az esemény a fókusz a megújuló energiák használatán volt, a fiatalok ugyanakkor sok újrahasznosított ötletet valósítottak meg épületeikben. Buday-Malik Adrienn elmondta, a lakossági tájékoztatást és szemléletformálást is célzó verseny nem ért véget 2019-ben, hiszen annak alapjain egy mintaházparkot, látogatóközpontot kíván létesíteni az ÉMI a köz javára.
Az ÉMI vezérigazgatója arra biztatta a résztvevőket, hogy „legyenek nagykövetei” ennek az ügynek akár a szűk, akár a tágabb környezetükben, illetve keressenek partnert, akivel az élhető és fenntartható jövőt támogató ötleteiket megvalósíthatják. Hozzátette, az ÉMI biztosan partner lesz ebben, ahogyan eddig is.
A díjazottak listája, valamint ötleteik a www.emi.hu/hulladekcsokkentesihet felületen érhetők el.