Az elmúlt években tapasztalt nagymértékű építőipari alapanyag áremelkedés jelentős hatást gyakorol az építési hajlandóságra, ezért a gazdaságfejlesztési vonatkozások komplexitása alaposabb elemzést kíván.
A COVID pandémia eredményeképp a globális ellátási láncok jelentősen sérültek, egyes estekben teljesen megszakadtak, majd a járvány enyhülésével, a leállított, elhalasztott beruházások újraindulásával a piacot egy sokkszerű kereslet érte, ami további hiányt és áremelkedést eredményezett.
2021. év második felétől elindult a piacok stabilizálódása, az árak normalizálódása. A 2022 februárjában kezdődött orosz-ukrán háború azonban ezt a reménykeltő folyamatot megtörte és soha nem tapasztalt mértékű áremelkedés indult meg az építőipari alapanyagok piacán. Ennek fő oka az energiaárak emelkedése volt, amely európai uniós szinten tovább gyűrűzik az építőanyagok árába. Az építési termékek jelentős részénél az energiaköltségek a költségek nagy részét, 25-40%-át teszik ki, aminek következtében az előállítási költségek rendkívüli mértékben megnövekedtek különös tekintettel az energiaintenzív termékekre (pl. kerámia termékek).
Továbbá a forint gyengülése is jelentős árfelhajtó tényező az építésgazdaságban. A legtöbb építőanyag importált nyersanyagokat igényel, amelyek beszerzési költségei érzékenyek a forint-euró árfolyam ingadozására, ami kiszámíthatatlan kockázatokat hordoz.
Az ÉMI több mint 6000 termék idősoros árainak szakmai vizsgálatát végezte el, mely során meghatározott kiemelt termékcsoportokat. Az így létrejött termékcsoportok árainak összehasonlíthatóvá tétele után, azok változását vizsgálta és grafikusan ábrázolta. Az adatok bázis értéke 2017 I. negyedéve, mely megfelel a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott hasonló elemzéseknek, mert ebben az időszakaszban már nem érzhetőek a 2008-as válság hatásai, de még a COVID által okozott pandémia hatása nem jelenik meg; így azok reális alapot nyújtanak a későbbi trendelemzésekhez.
A 2023 II. negyedévére vonatkozó adatok még nem állnak rendelkezésre, de piaci visszajelzések alapján elmondható, hogy elkezdődött a termékcsoportonkénti piaci árak visszarendeződése, amit nagyrészt a kereslet visszaesése indukál.
Megjegyzés a grafikonokhoz: a 2018-as beruházási kedv nagymértékű növekedésének köszönhetően az építési termékek árai jelentősen növekedtek.
2020. év elejétől két éven keresztül tartó fokozott áremelkedés volt tapasztalható, majd 2022 februárjától (pandémia utóhatása és a háború) újabb szélsőséges áremelkedés következett be – jellemzően az energiaárak emelkedése és az ellátási láncok problémái miatt.
Forrás: TERC Kft. adatbázisa