Az Energia Unió és az Energia és Klímapolitikai Keret 2030 –ra 40%-kal tervezi csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az 1990-es év értékeihez képest, illetve 27%-ra emelni a megújuló energiaforrások használatát. Azonban az Európai Unió épületeinek kb.97% nem tekinthető energia hatékonynak. Erre a szükségletre alapoz a MiniStor projekt, melynek keretében egy olyan integrált tároló rendszer kerül megtervezésre és kialakításra, ami adaptálható az épület meglévő rendszereihez és vele együtt fenntartható fűtési, hűtési és elektromos tárolás érhető el, flexibilisen és egész évre kiterjedően.
CaCl2/NH3 (kálcium klorid/ammónia) és hideg- meleg fázisváltó anyagok kombinálásával tervezi a konzorcium a rendszert, melyhez egy internet alapú automatizált vezérlő is csatlakozik. A konzorcium megalapítója, az írországi IERC, a Tyndall Intézet tagja, ami a Cork-i egyetem tudományos intézete számos európai egyetemet, tudományos intézetet, üzleti és startup vállalkozást nyert meg projektpartnerként. A prototípust 3 európai országban, 4 helyszínen tesztelik majd: kettőt Görögországban, egyet-egyet pedig Franciaországban és Magyarországon, Sopronban. A projektben az ÉMI a megfelelőségi követelményrendszer kidolgozásában, illetve a prototípus tesztelésében és installációjában vesz részt.
Program: H2020; Integrated storage systems for residential buildings
Futamidő: 54 hónap (2019.11.01.- 2024.04.30.)
Konzorcium:
Partnerek
További információ: www.ministor.eu
A projekt eredményeiről fél évente hírlevél jelenik meg, mely tájékoztatást ad arról, hogy a MiniStor telepítése hogyan járul hozzá az európai energiatároló szektor sikeres jövőjének biztosításához. Az angol nyelvű hírlevél friss információkkal szolgál az eredményekről, valamint bemutatja, miért előnyös a MiniStor telepítése az európai építőipari szereplők és polgárok számára.
Az első hírlevél ITT érhető el.