Az Európai Bizottság által 2011-ben indult BUILD UP Skills kezdeményezés célja, hogy támogassa az építőipari szakemberek továbbképzését annak érdekében, hogy minél több magas energiahatékonyságú épületfelújítás, valamint új, közel nulla energiaigényű épület kivitelezése valósulhasson meg Európa-szerte.
Az ÉMI Nonprofit Kft. a kezdeményezést kezdetektől fogva aktívan támogatja, melynek bizonyítéka két sikeres projekt megvalósítása. A Build Up Skills Hungary (1. pillér) projekt keretében létrehozott egy nemzeti platformot a hazai prominens építőipari és oktatási szakemberek részvételével, akik szakmai támogatásával felmérte a hazai építőipar és az ahhoz kapcsolódó oktatás helyzetét, valamint kidolgozott egy stratégiai javaslatcsomagot. A 2. pillér keretében megvalósuló TRAINBUD projekt célja az épületgépész szakemberek képzése volt energiahatékony megoldások témakörben, mely eredményeként egy színvonalas tananyag is kidolgozásra került, mely elérhető a www.trainbud.hu oldalon.
Szakmai szervezettekkel együtt fontosnak tartjuk a megkezdett munka továbbvitelét és ennek érdekében a ConstructSkills4LIFE projekt életre hívását, mely céljai között szerepel a korábban létrehozott nemzeti platformok újjáélesztése és a sikeres szakmai párbeszéd tovább folytatása. A projekt további célja, hogy az építőiparban az elmúlt tíz évben bekövetkezett változásokat felmérje, az újonnan felmerült igényeket megfogalmazza (Status Quo Analysis) és ezek mentén újra értelmezze az építőipari szakképzésben, felnőttképzésben, valamint az egyetemi képzésben felmerülő kihívásokat, szükséges készségek elsajátítását a hazai épületenergetikai célok elérése érdekében.
Tekintettel arra, hogy Európa a covid-helyzet és az energiaárak drasztikus növekedése okozta válság leküzdésére törekszik, az épületek felújításának felgyorsítása egyedülálló lehetőséget kínál épületállományunk újragondolására, újra tervezésére és korszerűsítésére, hogy ellenállóbb és környezetbarát társadalmat építhessünk. Ennek érdekében úgy véljük, hogy a belső levegő minőség javítása, a digitális technológiák, intelligens épületek, a körkörös gazdaság, a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos technológiák integrálása, az életciklus elemzés mind olyan fontos témakör melynek fokozottabb előtérbe helyezése elősegít az Európai Unió által a Green Deal-ben is megfogalmazott törekvéseit. A projekt a korábbi Nemzeti ütemterv (Roadmap) frissítését tűzte ki célul, mely a 2030-ig szóló intézkedéseket és szakpolitikai ajánlásokat kíván megfogalmazni a szakma legmeghatározóbb szereplőinek a bevonásával.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.
Program: LIFE
Futamidő: 18 hónap (2022.10.01-2024.03.31)
Konzorcium:
A projektet és céljait bemutató videó IDE KATTINTVA tekinthető meg.
Május 25-én került megrendezésre az ÉMI Szentendrei Tudományos és Technológiai Ipari Parkjában a ConstructSkills4LIFE projekt szakmai konferenciája. A megfelelő számú és képességgel rendelkező építőipari szakemberek megléte elengedhetetlen a 2030-as, valamint 2050-es épületenergetikai és klíma célok eléréséhez, mely előmozdítása érdekében az ÉMI konzorciumvezetésével megvalósuló program lehetőséget biztosít az építőipari szereplők bevonásával a szakmai párbeszéd élénkítésére.
A szakmai rendezvény beszámolója alábbi cikkünkben olvasható, és itt találhatók meg az előadók prezentációi is: Szakmai párbeszéd az ÉMI-ben az építőipari szakemberek készségfejlesztéséről
A projekt keretében elkészült egy helyzetértékelő tanulmány az építőipari szakemberképzésről, ami magyar és angol nyelven elérhető a letölthető fájlok között, vagy az alábbi címekre kattintva:
A projekt záró konferenciájáról bővebben ITT olvashat, továbbá megtalálható az oldalon a projektben elkészített Útiterv dokumentum, a Támogatási nyilatkozat, valamint egyéb fontos dokumentumok az alábbiakban érhetők el.
Az Európai Unió CINEA honlapján figyelmet kapott a ConstructSkills4LIFE projekt, amely kulcsszerepet játszott a fenntartható építőipari megoldások fejlesztésében. A projekt célja az volt, hogy növelje a fenntarthatósági készségeket és támogassa a zöld átmenetet az építőiparban, lehetővé téve ezzel a szakemberek számára, hogy alkalmazkodjanak a folyamatosan változó környezetvédelmi normákhoz.
A ConstructSkills4LIFE a LIFE program keretében valósult meg, amely a klímaváltozás mérséklésére és a fenntartható megoldások támogatására összpontosított. A projekt nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az építőipari szakemberek a legújabb környezetbarát technikákkal és gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek, amelyek elengedhetetlenek a modern építőiparban.
A projekt egyik célja volt, hogy az építőipari munkavállalók képzése során beépítsék a fenntarthatóság szempontjait, így elősegítve a környezetbarát építési gyakorlatok széles körű elterjedését. A ConstructSkills4LIFE keretében szervezett előadások és workshopok révén a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat szereztek, valamint olyan készségeket sajátítottak el, amelyek segítették őket a zöld átmenet sikeres megvalósításában.
A projekt célja a közösségi együttműködés erősítése is volt, hiszen a fenntartható megoldások nemcsak technológiai, hanem társadalmi innovációkat is igényeltek. A ConstructSkills4LIFE hozzájárult ahhoz, hogy a szakemberek közösen dolgozzanak a jövő építészetén, amely a környezetvédelem és a fenntarthatóság szempontjait is figyelembe veszi.
További részletekért látogasson el a CINEA oldalára: CINEA - ConstructSkills4LIFE