A Miskolci Egyetem és az ÉMI Nonprofit Kft. együttműködési megállapodást kötött közös duális képzési programok indítása, közös K+F projektek kidolgozása és megvalósítása, kutatói együttműködések megvalósítása céljával, melynek egyik alappillére a Fenntartható és intelligens technológiák stratégiai, nemzetközi K+F központja.
Az együttműködés keretében az ÉMI fióktelepet hozott létre a Miskolci Egyetemen, a kommunikáció és együttműködés így napi szintűvé vált, ezzel fizikailag is létrejött a Fenntartható és intelligens technológiák stratégiai, nemzetközi K+F központ. A Miskolci Egyetem és az ÉMI Nonprofit Kft munkatársai és kutatói magas szinten tudják kamatoztatni a tapasztalataikat a közös fejlesztések és tudományos munka színterén.
Az együttműködés célja a hazai és nemzetközi energiahatékonysági, klímavédelmi és fenntarthatósági kihívásra reflektáló stratégiák megvalósítását műszaki-környezetgazdasági K+F+I-vel támogató, nemzetközi színtéren is meghatározó jelentőségű, hosszútávon fenntartható Központ fejlesztése.
A Partnerek hazai és nemzetközi együttműködései
Az együttműködő Partnerek bemutatása
I. ÉMI Nonprofit Kft.
Az szentendrei székhelyű ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. olyan állami intézmény, amelynek fő feladata az építőipari anyagok és szerkezetek vizsgálata, minősítése, illetve ezen területekhez kapcsolódó kutatási feladatok végzése. Az ötvenhárom évvel ezelőtt alapított ÉMI feladatai többször módosultak az elmúlt évtizedek során. Az ÉMI három igazgatóságra tagolódva végzi átfogó minőségügyi, innovációs és szabványüggyel kapcsolatos tevékenységét (Fejlesztési Igazgatóság, Műszaki Igazgatóság, valamint Szabványügyi Igazgatóság).
A Fejlesztési Igazgatóság az építőipar kutatási, innovációs és stratégiai fejlesztési feladatait fogja össze, különös tekintettel az iparágban és az épített környezetben gyorsan hasznosítható fejlesztésekre. A szervezeti egység az Európai Unió stratégiájához és a nemzeti stratégiákhoz illeszkedően kiemelt figyelmet fordít a fenntartható építészeti megoldásokat illetve a zöld, tiszta technológiákat előtérbe helyező projektek generálására és megvalósítására. Az igazgatóság K+F+I tevékenységével és együttműködéseivel bekapcsolódik a szakma nemzetközi vérkeringésébe, munkájával segíti a külföldi eredmények magyarországi meghonosítását illetve a magyar szellemi termékek nemzetközi színtérre juttatását.
II. Miskolci Egyetem
A Miskolci Egyetem egy többkarú, a tudományok széles skáláját művelő szervezetileg is integrálódott intézmény. Napjainkban az Egyetem hat egyetemi és egy főiskolai karral, továbbá egy zeneművészeti és egy kutató intézettel rendelkezik. A nemzetközi együttműködést is célzó projektek az egyetemi kutatási kapacitást növelve számos fiatal és tapasztalt kutató alkalmazását tették lehetővé. A Miskolci Egyetem célként tűzte ki jövőbeni munkájának erőteljes innovációra és kooperációra való építését, a kiválóság fenntartásához nélkülözhetetlen fókuszok kiemelését, továbbá hazai és nemzetközi versenyképességének, nemzetközi láthatóságának az erősítését.
A Fenntartható és intelligens technológiák stratégiai, nemzetközi K+F központja a K+F+I témáinak köszönhetően az Egyetem Vezetékes és vezeték nélküli kommunikációs rendszerek megbízhatóságának növelése a logisztikai és mechatronikai alkalmazásoknál Tudományos Műhelyével fűzte szorosabbra kapcsolatát.
A fent nevezett Tudományos Műhely kutatási tevékenységét az Automatizálási és Infokommunikációs Intézeti Tanszék, az Analízis Intézeti Tanszék, az Általános Informatikai Intézeti Tanszék és az Alkalmazott Informatikai Intézeti Tanszék kutatói végzik. A kutatócsoport az alábbi 8 területen folytat kutatásokat:
A fenti kutatási témák eredményeként olyan új módszerek, eszközök, rendszerek kerülnek kidolgozásra, melyre partnereinknél igény jelentkezett és ezek alapján a létrejövő kutatói csoportok hosszabb távú fenntartása is biztosított lehet. A Tudományos Műhelyünk a Kiválósági Központ más Tudományos Műhelyével kooperálva olyan kutatást is folytat, melyben a fényvezérelt komissiózási rendszer kialakítási lehetőségeinek feltárása után az elméleti eredményeket prototípus rendszer kifejlesztése követi, hogy a gyakorlatban is vizsgálhassák a jövőben a kidolgozott elméleti modelleket, stratégiákat. Ezen kutatásokba a hallgatók is jelentős mértékben bevonhatóak, diplomaterv, illetve önálló kutatómunka témákat tud biztosítani, ami által a kutatói pályára ösztönzést is elősegítjük.
Kutatási területek azonosítása
A Miskolci Egyetem és az ÉMI együttműködésének eredményeként kialakult a „Fenntartható és Intelligens Technológiák stratégiai K+F műhely”, mely a fent bemutatott Tudományos Műhely kutatási területeihez, stratégiai terveihez jól illeszkedik, különös tekintettel az alább részletesebben bemutatott K+F témák kapcsán: